Din kültürü Öğretim Programı Taslakları

Melek Özçelik


MEB İlköğretim-Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Programlarının Taslağını da yayınladı.

MEB 18 Temmuz'da düzenlediği basın toplantısı ile geçen yıl taslakları kamuoyunun görüşlerine sunulan İlkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesi düzeyinde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı, sınıflar esas alındığında ise 176 müfredat açıklandı.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin programı ertelenmişti.İlköğretim ve ortaöğretim düzeyinde uygulanan din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin öğretim programlarının taslakları, alan uzmanları ve akademisyen görüşleri doğrultusunda, “Din, Ahlak ve Değerler” alanındaki derslerin öğretim programları ile de bütünlük sağlayacak şekilde yeniden hazırlandı.

Millî Eğitim Bakanlığınca, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okutulan derslerin öğretim programlarının değişen ve gelişen şartlar doğrultusunda araştırmacılık, yenilikçilik ve temel beceriler esas alınarak güncelleştirilmesi kapsamında; ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde uygulanan din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin (4-8 ve 9-12) öğretim programlarının taslakları, alan uzmanları ve akademisyen görüşleri doğrultusunda, “Din, Ahlak ve Değerler” alanındaki derslerin öğretim programları ile de bütünlük sağlayacak şekilde yeniden hazırlandı.

DİN KÜLTÜRÜ TASLAK PROGRAMLARI

Bu çerçevede katılımcılığa özel önem veren Millî Eğitim Bakanlığınca,  hazırlanan ilköğretim ve ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretim programlarının taslakları http://mufredat.meb.gov.tr/TaslakProgramlar.aspx adresinde askıya çıkarıldı.

Yada buradan da indirebilirsiniz.

İlkokul-Ortaokul-Lise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Taslak Programı için TIKLAYINIZ

Açıklama:İlköğretim ve ortaöğretim düzeyinde halen uygulanmakta olan din kültürü ve ahlak bilgisi (4-8 ve 9-12) dersi öğretim programları, alan uzmanları ve akademisyen görüşleri doğrultusunda, Din, Ahlak ve Değerler alanındaki derslerin öğretim programları ile de bütünlük sağlayacak şekilde yenilenmiştir.

KATKIDA BULUNUNUZ!

Programın istenildiği gibi olabilmesi için tüm paydaşların görüş belirtmesi gerekir.Özellikle öğretmenlerin zaman ayırıp taslağı inceleyip programla ilgili görüşlerini MEB'e iletmeleri çok önemli.

Nitekim geçtiğimiz gün yayınlanan programların taslaklarına alınan görüşler doğrultusunda önemli faydalı değişiklikler yapıldığı görüldü.Onun için bu dersin programında varsa hataların giderilmesi için görüşlerin iletilmesi önemli. 

31 Temmuz tarihine kadar sürecek askı sürecine katkıda bulunmak isteyen paydaşlar, taslak öğretim programları kategorisinde bulunan görüş bildirme formunu kullanarak görüş, öneri ve katkılarını ulaştırabilir.

Katkıda bulunmak isteyen müfredat sitesine(http://mufredat.meb.gov.tr/TaslakProgramlar.aspx) giriş yapıp resimdeki adımları izlemeleri gerekir.

Görüş belirtmek için 'Katkıda Bulun' a tıklayıp ilgili formu doldurunuz

 Programı Değerlendirmek için TIKLAYINIZ