EBA ve Tablet ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Melek Ozcelik

EBA ve Tablet ile İlgili Öğrenci ve Öğretmenlerin sık sorduğu sorular ve cevapları

Her geçen gün aktif kullanıcı sayısı hızlar artan EBA portalı ile ilgili öğretmen,öğrencilerin bir takım soruları oluyor.Özellikle EBA şifresi ile ilgili konular öğretmen ve öğrencileri çok yakından ilgilendiriyor.Başta MEB kursları olmak üzere bir çok işlemler EBA üzerinden yürütülmeye başlandı.Fatih projesi ile birlikte öğrenci ve öğretmen tabletlerinin EBA ile entegre edilmesi konusunda çalışmaların olması EBA'yı her öğretmen ve öğrencinin aktif kullanması konusunu gündeme getirdi.Ve daha bunun gibi bir çok nedenle artık özellikle EBA ile ilgili hususlar çok iyi bilinmeli.

1) EBA şifrem yok. EBA şifresini nasıl alabilirim?
Öğrenci iseniz okulunuzdaki yetkili öğretmeninizden isteyiniz. Öğretmen iseniz Mebbis sistemine girip EBA şifresi alınız. Eğer özel okul öğretmeni iseniz E-Okul şifrenizle video daki işlemleri yaparak EBA şifresi alabilirsiniz. Öğretmenin EBA Şifresi Alması

Bu video; şifresini unutan ya da daha önce EBA giriş şifresi oluşturmamış öğretmenlerin EBA şifresi nasıl alabileceğini anlatmaktadır. Burada öğretmenlerin MEBBİs giriş bilgilerine ihtiyaçları vardır. MEBBİS üzerinden giriş yapıldıktan sonra şifre oluşturulur. EBA şifre değiştirme ya da sıfırlama işlemi de aynı şekilde olmaktadır. Eğer şifrenizi unuttuysanız MEBBİS üzerinden giriş yaparak yeni şifre oluşturduğunuzda şifreniz sıfırlanmış olur.

2)  Öğrencilere şifre veremiyorum?
Öğretmen olarak giriş yapınız. Öğrenci şifre kısmından öğrencinin T.C kimlik numarasını girerek öğrenci şifresi verebilirsiniz.

Öğretmenin Öğrenciye EBA Şifresi Vermesi

Öğrenciler EBA şifresini nereden ve nasıl alacaklar? (Daha geniş bilgi)

3)  Tablet aktivasyonu sırasında EBA 017 hatasını neden alıyorum?

Bu tablet aktive edilmiş olabilir veya üstünüze kayıtlı bir tablet varsa EBA 017 hatasını görürsünüz. Tablet aktivasyonunu kaldırmak için tablet seri numarasını Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine e-posta atarak tablet aktivasyonunun kaldırılmasına yönelik talepte bulununuz.

4)  Eski tableti verip yeni tablet almak istiyorum. Ne yapabilirim?
Yayınlanan yönergeye göre verilen tableti minimum 4 sene kullanmak zorunludur. Yeni tablet geldi diye eskisi değiştirilemez.

5)  E-Kurs sayfasına giriş şifrem yok. Nasıl alabilirim?
E-kurs a giriş için EBA şifrenizi kullanabilirsiniz. Eba şifreniz yoksa yetkili öğretmeninizden alabilirsiniz. Eğer öğretmenseniz MEBBİS sistemine girip EBA şifresi alabilirsiniz.

6)  Tabletim wi-fi bağlantısı yapamıyor. Bunun nedeni nedir?
Tabletin wi-fi bağlantısını kontrol edin, eğer hala çalışmıyorsa okulunuzdaki yetkili öğretmene danışın

7)  Nakil durumunda tabletleri okula bırakacak mıyız?
Ağustos 2015 Tebliğler Dergisinde yayınlanan yönerge esas alınacak olup, öğrenci ve öğretmen nakil olduğu okula giderken tabletini yanında götürebilecektir.

8)  Teknik servisten dönmeyen tablet için ne yapabilirim?
Tabletlerin teknik servisten dönmediği durumlarda tabletin seri numarası ile birlikte durumu anlatan bir e-postayı Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine gönderiniz.

9)  Haber ve etkinlik paylaşımı nasıl yapılıyor?
Haber ve etkinlik paylaşabilmek için öncelikle EBA’ya giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ üst köşesindeki “Paylaş” butonuna tıklayarak istediğiniz içeriği paylaşabilirsiniz.

10)  Başka bir okulda görevlendirilmiş öğretmenler öğrencilerine EBA şifresi veremiyor ?
Başka okulda görevlendirilmiş öğretmenler öğrencilerine EBA şifresi verememektedir. Sadece o okulda kadrosu olan öğretmenler okulundaki öğrencilere şifre verebilmektedir.

11)  EBA DERS'de ortaokul ve liseler bulunmakta. İlkokul öğretmenleri, öğrencilerine EBA şifresi vermekteler, bu öğrenciler EBA'dan nasıl yaralanacaklar ? İlkokullar için içerik neden yok?
Şu an için EBA Ders’de bulunan lise ve ortaokul seviyedeki okullar içindir. Ama ilkokullar için içerik çalışmalarımız devam etmektedir.

12)  Özel okul öğrencilerine EBA şifresi veriliyor mu?
Maalesef şimdilik özel okul öğrencilerine EBA şifresi veremiyoruz.

13)  Özel okullar EBA'dan yararlanabiliyor mu?
Özel okul öğrencileri EBA şifresi alamadıkları için EBA’nın şifresiz kullanılabilen alanlarına erişebilmektedir.

14)  Açıköğretim öğrencileri EBA şifresi alabiliyor mu? Nasıl temin edebilirler?
Açıköğretim öğrencileri şu an EBA şifresi alamamaktadırlar. Fakat bu konuda çalışmalarımız başlamış bulunmaktadır.

15)  Mezun öğrenciler EBA şifresi alabiliyor mu? Nasıl temin edebilirler?
Mezun öğrenciler maalesef EBA şifresi alamamaktadırlar.

16)  Yurtdışındaki okullarımızda görev yapmakta olan öğretmenler öğrencilerine EBA şifresi verebiliyor mu?
Hayır. Yurtdışındaki öğrencilere EBA şifresi verilememektedir.

17)  EBA şifresi olmadan Ölçme değerlendirmeden faydalanabilinir mi?
EBA şifresi olmadan EBA Derste bulunan Ölçme Değerlendirme modülünden faydalanılamaz.

18)  Dyned şifresini nasıl alabilirim?
EBA şifresini hem öğretmenler hem de öğrenciler Dyned şifresi olarak kullanabilirler.