İlkokul tekrar 5 yıl mı olacak?

Melek Özçelik

İlkokul tekrar 5 yıl mı olacak? MEB 5+3+4 sistemine geri dönecek mi, konu ile ilgili çalışma var mı?

Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer zamanında, 2012 yılında 4+4+4 eğitim sistemine geçmişti. Sisteme plansız ve aniden geçiş özellikle Sınıf Öğretmenlerinin norm fazlası olması konusunda sıkıntılar çıkarmış, 66 aylık çocuklarımızın okul için uygun olmadığını geçtiğimiz 4 yıl içerisinde gözler önüne sermiştir.
Konu ile ilgili olarak gayrı resmi bilgilere göre MEB'in içinde 4+4+4 eğitim sisteminin tutmadığı, eğitim seviyesinde düşüş yaşandığı, sistemden verim alınamadığı ve 5. sınıf çocuklarının ortaokula uygun olmadığı iddia ediliyor.

Bakanlıktan herhangi bir düzeyde bürokratın konu ile ilgili şu ana kadar herhangi bir açıklaması yok fakat edinilen bilgilere ve iddialara göre 5+3+4 eğitim sistemine geri dönüş için çalışmaların yapıldığı söylentisi var.

Dünya'ya baktığımızda eğitimde başı çeken ülkelerin eğitim sistemlerinin hiç birisinde ilk kademe 4 veya 5 yıl değil. Eğitimde zirve yapmış ülkelerin eğitim sistemleri 6+2+2 ve benzeri sistemlerden oluşmaktadır. Ayrıca bu eğitim sistemlerinde esneklik ve öğrenciye görelik, bireysel özelliklere saygı gibi kavramlar oldukça önem taşımaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı 4+4+4 sisteminden 5+3+4 sistemine geri geçer mi geçmez mi veya 5. sınıfları hazırlık olarak konumlandırıp düzeni bozmadan devam eder mi? Ya da bambaşka bir sistem mi getirilir? gibi soruların cevabı şu an için bilinmiyor. Eğer iddialar doğruysa konu ile ilgili detaylar önümüzdeki aylarda görsel ve yazılı medya ile sosyal medyalara düşmeye başlayacaktır.Eğitimimizi, çocuklarımızı ilgilendiren bu konuyu yakından takip edip, konu ile ilgili iddiaları, çalışmaları, görüşleri siz değerli okuyucularımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.


BAKAN KESİN BİR DİLLE HAYIR DEDİ

Geçtiğimiz haftalarda pek çok mecrada 4+4+4 sisteminin değişme ihtimali olduğuyla iLgili haberler yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığı, '4+4+4 İflas Etti Eğitim Sistemi Yine Değişiyor' başlıklı bu haberle ilgili olarak, sistem değişikliğinin söz konusu olmadığını, Bakanlığın bu konuda yürüttüğü herhangi bir çalışmanın da bulunmadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bir gazetede yayımlanan '4+4+4 İflas Etti Eğitim Sistemi Yine Değişiyor' başlıklı haberde iddia edilen sistem değişikliğinin söz konusu olmadığı belirtildi. Açıklamada, İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 6287 Sayılı Kanun gereğince eğitim sisteminin 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren, kamuoyunda '4+4+4' diye bilinen 12 yıllık zorunlu eğitim olarak düzenlendiği ve başarılı bir biçimde devam ettiğini vurguladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen 12 yıllık zorunlu eğitim sisteminde değişiklik yapılacağı iddialarına ilişkin, 'Herhangi değişiklik yapmayı hiçbir şekilde öngörmedik, söylemedik, konuşmadık, açıklamadık. Böyle bir şey yok. 4+4+4 başarıyla sürüyor. Yok `5 yıl olacak`, yok `3 yıla inecek` filan, bu söylentilerin nereden çıktığını da bilmiyoruz' dedi.