Koç'un Yönetici Gezegeni: Koç Hangi Gezegen Tarafından Yönetilir?

Melek Ozcelik
  Koç burcunun yönetici gezegeni

Bu yazımızda yönetici gezegeni ele alacağız. Koç burcu Koç hangi gezegen tarafından yönetiliyor? Bu nedenle, bu merakınızı uyandıran bir şeyse, bizimle kalın.

Astrolojide, bir gezegenin ikametgahı veya bazen evi, hükmettiği burçtur. Bu, astrolojik ev sistemi ile karıştırılmamalıdır. Bu, burç evleriyle aynı şey değil. Her zodyak burcunun, o burçta en fazla etkiye sahip gezegen olan bir gezegen cetveli vardır. Bir burcun yönetici gezegeni, ev burçlarının önemini belirler. İkamet onuruna sahip gezegenler, yönettikleri burcu işgal eder. Bu, bir gezegenin beş temel hakkının en önemlisidir.  Koç burcunun yönetici gezegeniYönetici Gezegenlerin Tanıtımı

Yönetici gezegenler, Kuzey Yarımküre'deki mevsimlere dayanıyor gibi görünüyor. Örneğin, ana ışık ve ısı kaynağı olan güneş (Sol) ve ay, en uzun günlerin olduğu aylarda güneş batıda bu burçlardan geçtiği için sırasıyla Aslan ve Yengeç burcuna verilmiştir.

Öte yandan Satürn, en uzak ve bu nedenle eski insanların bildiği gezegenlerin “en soğuk”uydu.Kova ve Oğlak, Aslan ve Yengeç'in karşısındadır.

Jüpiter güneşten sondan bir sonraki işaretti, bu yüzden Balık ve Yay (Koç ve Akrep) aldı.

Merkür hiçbir zaman Güneş'ten herhangi bir yönde birden fazla burçta görünmez, bu nedenle Başak ve İkizler'i, Venüs ise Terazi ve Boğa'yı yönetir.Modern zamanlarda jeosantrik görüş alanının dışındaki gezegenlerin keşfi, astrologlara bir sorun verdi. Çoğu, Uranüs'ün Kova burcunun yönetici gezegeni ve Neptün'ün Balık burcunun yönetici gezegeni olduğunu kabul ederek çözdü. Daha sonra Mars'ın üst oktavı olduğu düşünülen Plüton Akrep'e verildi.

  Koç burcunun yönetici gezegeni

Modern dünyadaki bazı otoriteler, daha fazla haysiyete yer açmak için “gece hükümdarlıkları” fikrini kullanıyor. Gündüzleri Uranüs Kova'nın, geceleri ise Satürn Kova'nın sorumluluğuna verildi. Aynı şekilde Neptün, Balık burcunun gündüz yöneticisi, Jüpiter ise gece yöneticisiydi. Plüton Akrep burcunun gündüz yöneticisi, Mars ise gece yöneticisiydi. Bu fikir muhtemelen bir astrolojik mezhep fikrinden geldi, ancak modern gelenekte bu fikirden geriye kalan tek şey buydu. Ne yazık ki, karmaşık geleneksel temel değerler doktrini bu modern fikirleri içermiyordu, ancak fikir çok popülerdi.“Ortak yönetim”, iki yöneticinin birlikte çalışmasının bu yolunun bir başka adıydı. Bazı astrologlar, yeni yardımcı yöneticilerin, ilişkili oldukları burçların ana yöneticileri olduğuna inanıyorlardı. Eğer öyleyse, Terazi veya Boğa ve Başak veya İkizler ile ilişkili iki ekstra gezegen hala eksik olabilir ve bir burcun iki cetvele sahip olması gerekliliğini ortadan kaldırabilir.

Astroloji, Ceres'in ne olduğuna henüz kesin olarak karar vermedi, ancak onun Başak veya Boğa'nın hükümdarı olduğu öne sürüldü. Sinastri çizelgelerinde yaptıklarına dayanarak, birçok Avrupalı ​​gibi bazı modern astrologlar, Başak'ı yöneten gezegen olduğunu düşünüyor. 19. yüzyılın ortalarında bir asteroit haline gelmeden önce, 19. yüzyılın başlarında ilk bulunduğunda Ceres hakkında bilgi sahibi olan bir nesil astrolog, ona Başak'ın hükümdarlığını verdi. Bazı astrologlar, Venüs ile birlikte Boğa burcunun da hükümdarı olduğunu düşünürler. Herhangi bir işaretle ilgisi olmayabilir, ancak Dünya elementiyle bir ilgisi olduğu neredeyse kesin.

  Koç burcunun yönetici gezegeni

Mars: Koç'un Yönetici Gezegeni

Koç burcunun yönetici gezegeni, Mars . Aynı zamanda Akrep'i yöneten geleneksel veya eski gezegendir ve Oğlak burcunda en güçlü konumundadır. Roma savaş ve kan dökme tanrısı Mars'ın sembolü olarak bir mızrak ve kalkan vardır.

Hem Mars'ın toprağı hem de insanı hemoglobin vardır kıpkırmızı demir yüzünden. Mars, Jüpiter ve Satürn'den daha önemliydi çünkü Roma lejyonları ona dua ediyordu.

Mars, Güneş'in etrafında 687 günde bir döner ve her burçta 57.25 gün geçirir. Dünya'nın yörüngesinin dışında dönen ilk gezegen, bu yüzden Güneş'le batmaz.

Mars'ın kutuplarında iki kalıcı buzul var. Bir direğin kışı boyunca, her zaman karanlıktır, bu da yüzeyi soğutur ve havanın %25-30'unun CO2 buzu (kuru buz) levhaları olarak yere düşmesine neden olur.

Astrolojiye göre Mars, öfke, yüzleşme, enerji, güç, hırs ve dürtüyle hareket etme ile bağlantılıdır. Mars, sporlardan, yarışmalardan ve tüm fiziksel aktivitelerden sorumludur. Manilius , birinci yüzyıldan bir şair, gezegeni ateşli ve daha az kötü olarak adlandırdı. Tıpta Mars, skrotum, kaslar, testisler ve adrenal bezlerden sorumludur. Sıcak, kuru ve choleric mizahtan sorumluydu. Ateş, kazalar, ağrı ve ameliyatla ilişkiliydi.

Mars, modern astrolojide ilk evin ana yerli yöneticisidir. Ancak geçmişte Mars, üçüncü ve onuncu evlerden sorumluydu ve mutluluğu beşinci evde buldu. Venüs bir ilişkinin genel atmosferinden sorumluyken, Mars tutku, eylem, erkeksi yön, disiplin, irade ve dayanıklılıktan sorumludur.

Mars Salı gününden sorumludur ve Roma dillerinde Salı kelimesi genellikle Mars kelimesine benzer (örneğin, Rumence'de 'marţi', İspanyolca'da 'martes', Fransızca'da 'mardi' ve İngilizce'de 'marted' İtalyan). İngilizce 'Tuesday' kelimesi, 'Mars Günü' anlamına gelen Almanca 'Tyr's Day' kelimesinden gelir. Dante Alighieri, Mars'ın matematik sanatı gibi olduğunu söyledi. Çin astrolojisinde Mars'a tutkulu, aktif ateş hakimdir. Hint astrolojisinde Mangala, canlılığı, güveni ve egoyu temsil eder.