Latif Selvi'den 2016 Sınav Ücreti Açıklaması

Melek Ozcelik

Öğretmenlere 2016 yılında sınav ücreti,ek ders karşılığı mı,yoksa ÖSYM gibi sınav ücreti olarak mı ödenecek?

Öğretmenlerin 2-3 Ocak'ta Açık Lise ve Açık ortaokul sınavlarının devam ettiği bu günlerde en çok merak ettiği konulardan biri sınav ücretinin nasıl ödeneceği konusu.Merak edilmesinin nedeni şu;aslında toplu sözleşmeye göre öğretmenlere 2016 yılında görev alacakları MEB merkezi sınavlarda Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödeneceği açıklanmıştı.Ancak MEBBİS sınavlar modülünde hala 'Ek Ders Karşılığı' ifadesi yer alıyor.Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığı başvuruda, 2-3 Ocak 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Açık Öğretim Lisesi 2015-2016 1. Dönem Sınavı ile Açık Öğretim Ortaokulu 2015-2016 1. Dönem Sınavı’nda görev alanlara, ek ders ücreti değil, 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenmesi gerektiğini ifade etmişti.Ama bu konuda sınav modülünde düzeltme ile ilgili somut bir adım atılmadı.Belki de buna istinaden Adana MEM 2-3 ocak 2016 açık öğretim sınav ücretinin ek ders ücretine göre ödeneceği şeklinde resmi yazı gönderdi. 
2016 MEB Sınavları Salon Başkanı ve Gözetmen Ücretleri
Bunun üzerine ,basına yansıyan bilgilere göre,Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, konu hakkında MEB yetkilileriyle tekrar görüşme yapmış.Yapılan görüşmede MEB yetkilileri söz konusu sınavlarda öğretmenlere ek ders ücreti değil, yapılan toplu sözleşmedeki esaslar doğrultusunda sınav ücreti ödeneceğini ifade etmişlerdir. 

Kısaca,bu konuda öğretmenlerin kaygı duymasına hiç gerek yok.Haftasonu 2-3 Ocak 2016'da yapılacak olan açık ortaokul ve açık lise sınavlarında öğretmenler sınav ücreti alacaklar.

2016 YILI MEB SINAVLARINDA ÖDENECEK YENİ ÜCRETLER: 
(Kaynak:kamuajans.com)

1 Ocak'taki maaş katsayısı: 0,088069

Tabloda da görüldüğü gibi sınavda gözetmen olan bir öğretmen,5 ek ders karşılığı ödenen ücreti değil net 118 TL alacak..İki sınavda gözetmen olan 236 TL..Üç sınavda gözetmen olan bir öğretmen 354 TL gibi net bir ücret alacak..

2015 yılında ödenen ücretle karşılaştırıldığında,artık öğretmenlerin MEB sınavlarında görev almak için yarışmalarının doğal olduğunu söyleyebiliriz..Yada görev konusunda, öğretmenlerin MEB'in adaletli davranmasını beklemelerinin ne kadar haklı olduklarını söylemek hiç de zor değil.Paylaş: