Motown'un Solo Sanatçısı: Mable John Ölümü 91'de!

Melek Ozcelik
  Mable John'un ölümü

Motown'un ilk kadın solo şarkıcısı Mable John'un ölümü, müzik endüstrisindeki herkesi şok etti, çok büyük bir kayıp.John en azından en eskisiydi. dokuz kardeş ve 3 Kasım 1930'da Louisiana, Bastrop'ta doğan ailesinin ilk üyesiydi. Ailesi, o daha çok küçük bir çocukken Arkansas'ın kuzey kısmına taşındı.Orada, babası yakınlardaki bir kağıt fabrikasında iş buldu. Cullen Vadisi, ve orada dört erkek ve iki kız kardeşi doğdu. Kardeşlerinden biri R&B sanatçısı Little Willie John'du.1941'de, babasının daha iyi bir kariyer bulmadaki başarısının ardından, aile yerinden edildi ve daha sonra iki erkek kardeşin daha doğduğu Michigan, Detroit'e taşındı.

  Mable John'un ölümüCleveland Intermediate School'da geçirdiği zamanın ardından eğitimini Pershing Lisesi'nde tamamladı. Diplomasını aldı, memur olarak çalışmaya başladı. sigorta satıcısı Berry Gordy'nin annesi Bertha Gordy'nin sahibi olduğu ve işlettiği Friendship Mutual Insurance Agency için.

İçindekiler

Şirketten Ayrıldıktan Sonra

Bir süre sonra şirketle yollarını ayırdı ve Lewis İşletme Fakültesi iki yıldır. Sonra bir kez daha Bayan Gordy'ye rastladı ve bu sefer Mable ile oğlu Berry'nin şarkı yazmaya başladığını ve onları kaydedecek insanlar aradığı haberini paylaştı.Gordy ile eğitimi bu sıralarda başladı ve o da John'a diğer yerel etkinliklerde piyanoda eşlik etmeye başladı. Bu, John'un konser verdiği 1959 yılına kadar devam etti. Alev Gösterisi çubuğu John R Caddesi'nde. Billie Holiday'in Detroit'teki son gösterisiydi ve sadece birkaç hafta önceydi. Tatil vefat etti.

Kayıt Sanatçısı Olarak Çalışmaya Başladı

John, aynı yıl Gordy için bir kayıt sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Başlangıçta, United Artists'e imza attı, ancak bu etiket altında hiçbir şey yayınlanmadı. Bir süre sonra, Gordy'nin plak şirketi olan Tamla ile sözleşme imzalayan ilk sanatçılardan biriydi.

  Mable John'un ölümüTamla için çıkardığı ilk şarkı, “Kim Böyle Bir Adamı Sevmezdi” adlı romantik bir blues numarasıydı ve 1960'da piyasaya sürüldü. Ancak şarkı başarılı olmadı. Ondan sonra, o yılın Haziran ayında, John “No Love”ı çıkardı ve yıl dolduğunda da yayımladı. 'Eylemler sözlerden daha yüksek sesle konuşur.'

Motown, Mucizeler ve Marvelettes (ve daha sonraları) gibi gençlere ve genç yetişkinlere hitap eden eylemlerle başarıya ulaşmaya başlamıştı. Martha ve Vandellas ve Supremes, Her ikisi de John için arka planda vokal yapmıştı), yerleşik blues piyasası şirketten hiçbir şekilde etkilenmiyordu. Bunun doğrudan bir sonucu olarak Gordy, kadrosundaki erken blues sanatçılarının sayısını hızla azalttı. Gordy 1962'de sözleşmesini feshetti, ancak John'u kariyerinin geri kalanında arka plan şarkıcısı olarak kullanmaya devam etti.

Motown'dan Sonraki Hayatı

Motown'dan ayrıldıktan sonra John, Rulet Birkaç yıl boyunca, yeteneklerini birkaç Ray Charles klasiğine katkıda bulundu. 1966'da bu kez Stax Records'a imza atarak bir kez daha solo kariyerinde şansını denedi. “Your Good Thing (Is About to End)” adlı şarkı, onun etiket altında yayınlanan ilk single'ı oldu.

Şarkı en yüksek konumuna ulaştı. R&B tablosu altı numarada, ve hatta doksan beş numarada en yüksek konumuna ulaştığı pop radyoda bile çalındı. Etiket için toplam altı single daha yayınlamaya devam etti, bunların hiçbiri ilk hitinin başarısına ulaşamadı.

John, 1968'de Stax Records'tan ayrıldıktan sonra, hemen yeniden bir araya geldi. Raeletler ve onlarla birkaç yıl oynadı. 1973'te laik müzik dünyasını terk etti ve Hıristiyan müjde eylemlerini yönetmeye başladı. Bazen, kayıt stüdyolarında şarkıcı olarak sahne almaya devam etti.

STK'sına Ne Zaman Başladı?

John, kar amacı gütmeyen organizasyonu başlattı Joy Topluluk Yardımı 1986'da Los Angeles sokaklarında yaşayan insanlara yiyecek sağlamak için.

1991 yılında Londra merkezli Motown canlanma etiketi Motorcity Records'ta “Time Stops” adlı bir plak yayınladı. Bu single Birleşik Krallık'ta yayınlandı. John, 1993 yılında güney Los Angeles bölgesinde bir bakanlık olan Crenshaw Christian Center'dan İlahiyat Doktoru derecesi ile mezun oldu.

2006'da John ve David Ritz birlikte çalıştı. roman Kutsal Maviler , hayatını değiştiren ve manevi bir lider olan bir müzisyen hakkındaydı.

John Sayles'ın yönettiği ve 2007'de gösterime giren Honeydripper filminde John, deneyimli bir blues şarkıcısı olan Bertha Mae rolünü canlandırdı. John ayrıca 2014'te En İyi Belgesel Akademi Ödülü'nü kazanan Stardom'dan 20 Feet belgeselinde de yer aldı.

John, 25 Ağustos 2022'de Los Angeles'ta vefat etti. Kaliforniya , 91 yaşında.

  Mable John'un ölümü

Onur

1994 yılında, Ritim ve Blues Vakfı Mable John'a organizasyonun Öncü Ödülü'nü verdi.

Mable John Şarkı Listeleri

Albümleri:

Mutfaktan Uzak Durun (1966, Stax)

Bekarları:

'Sen Sadece Benim Aşkımsın!' (1960)

'Böyle Bir Adamı Kim Sevmez?' (1960, Tamla)

“(Sanırım Var) Aşk Yok” (1960)

“Eylemler Sözlerden Daha Yüksek Sesle Konuşur” (1961)

“İyi Şeyiniz (Bitmek Üzere)” (1966, Stax)

“Başka Bir Adamın Yerini Alıyorsunuz” (1966)

“Aynı Zaman, Aynı Yer” (1967)

'Artık Büyük Bir Kızım' (1967)

'Bana Artık Vurma' (1967)

“Able Mable” (1968)

“Bitiyor” (1968)

“Zaman Durur” (1991)

Paylaş: