Öğretmen Performans Değerlendirme Modülü

Melek Ozcelik

Okul müdürleri Haziran sonuna kadar öğretmenleri değerlendirecekler.

Bu nedenle,17/04/2015 tarihinde yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 54. Maddesine göre “Öğretmen Performans Değerlendirme Modülü” hizmete açılmıştır.

Okul Müdürleri MEBBİS sistemine Kurum Kodu ve Kurum Şifresiyle giriş yaptıktan sonra  'Öğretmen Performans Değerlendirme Modülü” ile değerlendirme yapacaklardır.Öğretmen Performans Değerlendirme Modülü Ekran Kullanımı

Ekranların kullanımı ise şu şekildedir:

A-) Değerlendirme Form İşlemleri > Değerlendirme Form Giriş (OPD02001):
Bu ekran ilk defa not girişi yapmak için kullanılmaktadır ve sadece görevde olan, Öğretmen, Atölye Şefi, Bölüm Şefi, Laboratuar Şefi, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcısı görevinde olan personel değerlendirme listesinde görünmektedir. Buna ek olarak eğer kişiler görevlendirme ise görevlendirildikleri kurumlar tarafından değerlendirme listesinde görünecektir. Kişilerin bu ekrandan sadece notları girilecek sonuç çıktısı bu ekrandan alınmayacaktır.

B-) Değerlendirme Form İşlemleri > Değerlendirme Form Sonuçları (OPD02002):
Bu ekran üzerinden girilen değerlendirme sonuçları öğretmen bazında listelenip çıktı alınacak ve bu çıktılar okul idaresi tarafından imzalandıktan sonra kişinin dosyasına konulacaktır.

C-) Değerlendirme Form İşlemleri > Değerlendirme Form Düzeltme (OPD02003):
Değerlendirme formları yönetmelik hükümlerine göre ders bitiminden itibaren bu ekran üzerinden 1 ay boyunca kurumlar tarafından düzeltilebilmektedir. Fakat 1 aylık süre verilmesine rağmen düzeltme yapmayan kurumlarımız bu tarihten sonra formları düzeltemeyecektir. 

Bu durumdaki formlar resmi yazıyla İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirilecek ve düzeltme işlemi İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Buna ek olarak yapılan her düzeltmeden sonra mutlaka OPD02002 kodlu Değerlendirme Form Sonuçları ekranından çıktı alınıp imzalandıktan sonra kişinin dosyasına konulacaktır.

Bu ekranlara ek olarak değerlendirmesi yapılan öğretmenlerimize de girilen notları görmelerini sağlayan ekran açılmış olup gerekli yetkiler verilmiştir.

Öğretmenlerin Performans Değerlendirmeleri İle İlgili Resmi Yazı

(ESKİŞEHİR MEM)

 Performans Değerlendirmesi Hakkında Tereddüte Düşülen Hususlar 

Bakanlığımız kadrosunda görev yapan öğretmenlere 2015-2016 eğitim öğretim yılından itibaren performans değerlendirilmesine tabi tutulmaktadır. Bu sebeble eğitim kurumu müdürü tarafından MEBBİS modülüne kurum yetkili kullanıcı ile giriş yaparak eğitim kurumunda görev yapan öğretmenlere, 30 Haziran 2016 tarihine kadar performans değerlendirilmesinin yapılıp, yapılan değerlendirmenin çıktı alınarak öğretmenin özlük dosyasında muhafaza edilmesi için İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İnsan Kaynakları Özlük birimine gönderilmesi istenmişti. Ancak 17 Haziran 2016 tarihi itibariyle görev süresini dolduran okul müdürlerinden öğretmenliğe geçenlerin performans değerlendirilmelerini yapmadan ilişkilerini kesmemeleri gerekmektedir. Şu ana kadar varsa ilişkilerini kesen okul müdürlerinin ekte gönderilen “form ç” yi manuel olarak doldurularak imzaladıktan sonra ayrıldıkları okul müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. Ayrıca performans değerlendirilmesi yapılmadan il içi atama kapsamında okuldan ayrılan öğretmenler için de “form ç” nin aynı şekilde doldurulması ve gittiği okula teslim edilmesi gerekmektedir. Teslim edilen formların okul idaresi tarafından sisteme girilmesi ve bu konuda herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda;Bilgilerinize rica ederim. (NEVŞEHİR MEM)

Forum-c