Öğretmenlere performans değerlendirme notları niçin veriliyor?

Melek Özçelik


Öğretmenlere performans değerlendirme notları niçin veriliyor? Bu notlar nerede kullanılacak?

Öğretmenler günlerdir kendilerine ilk kez okul müdürü tarafından verilen performans notlarının niçin verildiği tartışıyor.Öyle ki,öğretmenlerden gelen yoğun itirazlar nedeniyle MEB il müdürlüklerinden itiraz komisyonu kurmalarını istedi.

Komisyonlar;  • İl Milli Eğitim Müdürlüğünde kurulacak ve;
  • İl Milli Eğitim Müdürü ya da görevlendireceği bir müdür yardımcısı başkanlık edecek.
  • İl Milli Eğitim Müdürü bir ilçe müdürünü resen komisyona görevlendirecek
  • Komisyonda ayrıca; İl Milli Eğitim Şube Müdürü
  • Bir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü
  • Bir okul müdürü bulunacak.

Konuyla ilgili MEB Müsteşarı Yusuf Tekin açıklama yaptı.İşte 'Öğretmenlere performans değerlendirme notları niçin veriliyor?' sorusuna cevap olacak müsteşarın o açıklaması:

'Bildiğiniz üzere Öğretmen Atama ve yer değiştirme yönetmeliğine 17.04.2015 tarihinde yönetmeliği öğretmenlerin başarı verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda kurum müdürü tarafından değerlendirileceği hükmü getirilmişti.

Bu kapsamda öğretmenlerimizin değerlendirilme işlemleri 30 haziran tarihi itibariyle bitmiş olacaktır. Bakanlığımız söz konusu değerlendirme sonuçlarını öğretmenlerimizin gelişim ihtiyaçlarını tespit ve öğretmenlerimizle ilgili politika geliştirirken veriye dayalı politika geliştirme amaçlarıyla kullanacak olup verilen puanlardan ötürü öğretmenlerimizin herhangi bir mağduriyet yaşaması söz konusu değildir.

Bu yılki değerlendirme sonuçları üzerinden yapılacak analizler ve alınan  dönütler sonucu değerlendirme sureci ve formlarla ilgili varsa aksayan ve eksik yönler tespit edilip sürecin önümüzdeki yıllarda daha sağlıklı işlemesi için gereken tedbirler alınacaktır.'