Ortaöğretime Uyum Programı Öğrenci ve Öğretmen Anketi

Melek Özçelik


MEB, Ocak 2020 sonuna kadar devam edecek olan, 2017-2018 yılından beri liselerde uygulanan 'Uyum programı İzleme ve Değerlendirme Çalışmaları ' kapsamında öğretmen ve öğrenciler için ayrı ayrı anket yayınladı.

Ortaöğretime(Liseye) Uyum Programı İzleme ve Değerlendirme Çalışmaları kapsamında hem öğrenciler hem de öğretmenler anket dolduracaklar.

MEB, okullara gönderdiği yazıda hem 9.sınıf öğrencilerinin hem de öğretmenlerin OGM sitesinde yayınlanan aşağıda linklerini verdiğimiz anketleri doldurmalarını istedi.Öğrencilerden liselere 2019-2020 yılında yeni kayıt olanlar ve öğretmenlerden 9.Sınıfa dersi olan öğretmenler ve rehber öğretmenleri dolduracaklar.Anketler 31 Ocak 2020 tarihine kadar doldurulacak.

-Öğrenci Anketi'nin 2019-2020 eğitim-öğretim yılında ilinizdeki ortaöğretim kurumlarına yeni kayıt olan (hazırlık / 9. sınıf öğrencileri) tüm lise öğrencileri tarafından,

-Öğretmen Anketi'nin Ortaöğretime Uyum Programı'nda görev alan tüm öğretmenler (rehberlik öğretmenleri, hazırlık / 9. sınıf sınıf rehber öğretmenleri, branş öğretmenleri) tarafından,

Her iki ankette de kişisel bilgiler istenmiyor.Ne öğrencilerden ne de öğretmenlerden.Yani e-okul yada mebbis bilgileri ile giriş yapılmadan anketler doldurulacak.

LİSEYE UYUM ANKETLERİ 

Öğretmen Anketi için TIKLAYINIZ

Öğrenci Anketi için TIKLAYINIZ

Öğrencilere 30 soru sorulmuş.Ve Anket sayfasında şu açıklama var:

Sevgili öğrenci, Bu anket okulunuzda uygulanan lise uyum programıyla ilgili görüşlerinizi almak için hazırlanmıştır.Uyum programının içeriği; tanışma, okul personelinin tanıtılması, okulun binalarının tanıtılması; öğretim programları ve derslerin işlenişi, ders geçme ve devamsızlık kuralları hakkında bilgi verilmesi, mesleklere ya da bölümlere ilişkin bilgilendirme, afet ve acil durumlara hazırlıklı olma ve farklılıklarla bir arada yaşama becerileri edinme konularındaki etkinlikleri kapsamaktadır. Bu program yeni okulunuza kısa sürede alışmanız amacıyla tasarlanmıştır.

Ankette 30 soru bulunmaktadır. Sizden istenen, soruları dikkatle okuyarak, en uygun yanıtı işaretlemenizdir. Bu çalışmanın amacına ulaşması, yanıtlarınızın içten olmasına bağlıdır. Verdiğiniz yanıtların gizliliği korunacaktır. Öğretmenlere ise 32 soru sorulmuş.Ve Anket sayfasında şu açıklama var: Sayın Öğretmenimiz, Bu anket okulunuzda uygulanan ortaöğretim uyum programıyla ilgili görüş ve değerlendirmelerinizi öğrenmek için hazırlanmıştır.Uyum programının; içeriği tanışma, okul personelinin tanıtılması, okulun binalarının tanıtılması; öğretim programları ve derslerin işlenişi, ders geçme ve devamsızlık kuralları hakkında bilgi verilmesi, mesleklere ya da bölümlere ilişkin bilgilendirme, afet ve acil durumlara hazırlıklı olma ve farklılıklarla bir arada yaşama becerileri edinme konularındaki etkinlikleri kapsamaktadır. Bu program okula yeni başlayan öğrencilerin yeni okullarına kısa sürede alışması amacıyla Türkiye çapında uygulanmaktadır. Ankette 32 soru yer almaktadır. Sizden istenen, soruları dikkatle okuyarak, sizin için en uygun olan yanıtı işaretlemenizdir. Bu çalışmanın amacına ulaşması, yanıtlarınızın içten olmasına bağlıdır. Verdiğiniz yanıtların gizliliği korunacaktır.

Öğrenci anketinden bir kaç soru


Öğretmen anketinden bir kaç soru

Ortaöğretim kurumlarında eğitim-öğretime başlayan hazırlık ve 9 uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonlarda kalan öğrencilerin; öğrenim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilere yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunacak becerilerin kazandırılması, koruyucu bir eğitim ortamının oluşturulması, ortaöğretimde devamsızlık, sınıf tekrarı ve okuldan ayrılmaları önlemek amaçlarıyla hazırlanan Ortaöğretime Uyum Programı 2017-2018 eğitim ve öğretim yılından itibaren tüm ortaöğretim kurumlarında uygulanmaktadır.

Ortaöğretime Uyum Programı izleme ve değerlendirme çalışmaları kapsamında il ziyaretleri gerçekleştirilmiş olup bu ziyaretlerde, il yöneticileri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler ile görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelere ek olarak hazırlanan öğrenci ve öğretmen anketlerinin 31 Ocak 2020 tarihine kadar doldurulması gerekmektedir.