Sınavlarda Gözlemcilik Görevi Nedir? ÖSYM Gözlemci Ücretleri Kaç Lira?

Melek Ozcelik

ÖSYM'nin 2016 yılında ilk kez başlattığı 'Sınav Gözlemcilik Görevi' nedir? Bu göreve kimler, nasıl başvurabilir? Ücreti Kaç Lira?ÖSYM 2017 YGS için Sınav Gözlemcilik Görev başvurularını aldığı bu günlerde öğretmenlerin merak ettiği bir husus olduğu için gözlemcilik göreviyle ilgili bazı hususları hatırlatmanın yararlı olacağını düşünüyoruz.2017 YGS Sınav gözlemcilik başvuruları 30 Ocak 2017 saat 15:50'de başladı. Başvurular 2 Şubat 2017 saat 10:00'da sona erecek.

' Gözlemcilik ' ile 'Gözetmen' birbirine o kadar benziyor ki;sanki aynı görevmiş gibi algılanması oldukça normal..Ancak bu iki görev tamamen farklı sınav görevleri.

' Gözetmenlik ' hemen hemen az çok sınav görevi yapmış herkesin bildiği anlamda, sınav salonunda salon başkanına sınav işlemlerinin yürütülmesinde yardım eden, sınava girenlerin sınav kurallarına uyup uymadığını gözlemleyen ve gerektiğinde onların sınav kurallarına uymasını sağlayan sınav görevlisine 'Sınav Gözetmeni' bu göreve de 'Gözetmenlik Görevi' denir.Gözlemcilik ise ;Sınav iş ve işlemlerin sınav kurallarına göre yürütülür yürütülmediğinin her açıdan sadece gözlemlemlenmesi görevi diyebiliriz.Bu görev verilen kişiler, ögrenciler gibi sınava girip formalite icabı soruları cevaplandıracaklar.Başvurular aynen diğer gorevlerde olduğu gibi ÖSYM GİS adresi üzerinden alınıyor.Bu görevin özünde, diğer görevlerden farklı olarak gizlilik esası var.

Biraz daha net ifade edersek; Ögrenci gibi sınava girip, sınav salonuyla, polislerle,salon başkanı,gözetmen vb ile ilgili gözlemlerini gis üzerinden sisteme aktarma ile sonuçlanan bir görev.

Gözlemcilik Görevi ile ilgili ÖSYM'nin açıklaması şöyle :'ÖSYM Başkanlığı sınav binalarında sınavın organizasyonunun ve uygulamalarının standartlara uygunluğunu gözlemlemek amacıyla aday olarak sınava girmek üzere ÖSYM Sınav Gözlemcisi görevlendirmesi yapmaktadır.

ÖSYM Sınav Gözlemcisi  olarak görev almak isteyen görevlilerin tercihleri Görevli İşlemleri Sistemi(GİS) üzerinden toplanacak ve merkezi olarak görevlendirme yapılacaktır. Görevlendirme sonrasında görevliler, sınav günü aday olarak atandıkları binaya giderek sınava girecek ve sınavdan sonra bu sınava ilişkin gözlem, değerlendirme ve önerilerini kapsayan bir raporu en geç sınavı izleyen ikinci iş günü saat 12:00’a kadar elektronik ortamda ÖSYM Başkanlığına ulaştıracaklardır.

ÖSYM Sınav Gözlemcileri bu görevlerini yerine getirirken sadece aday olarak sınava gireceklerinden sınavın uygulamasına ve organizasyonuna her hangi bir müdahalede bulunmayacaklardır.'BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Sınav Gözlemci Başvurusu Nasıl Yapılacak?

1 ) Görevli İşlemleri Sistemi( http://gis.osym.gov.tr ) üzerinden 'Görev Tercihleri' Bölümünden 'Yöredışı/Gözlemci Görevleri' menüsüne tıklayınız.

2)  '2017 YGS SINAV GÖZLEMCİLİĞİ' ne tıklayınız

3)  Eğer kontenjan varsa,yani ihtiyaç varsa istekte bulunabilirsiniz.

Size uygun görev yoksa şu uyarı ile karşılaşırsınız:

ÖSYM SINAV GÖZLEMCİLİK GÖREVİNİ KİMLERE VERECEK? ÜCRETİ KAÇ LİRA OLACAK?

ÖSYM nin yaptığı sınavlarda böyle bir görevlinin olması, sınavda görev alan diğer görevlilerinin daha titiz olmasını gerektiriyor.

Şimdilik bu göreve diğer görevlere başvurabilen tüm öğretmenler başvurabiliyor.Ancak bu görevlendirmenin hangi kriterlere göre yapıldığını net bir şekilde öğrenebilirsek  (ki gizlilik önemli olduğu için ÖSYM açıklama yapmazsa ögrenemeyebiliriz) buradan paylaşacağız. Yeni bir konu olduğu için bilgilerimiz sınırlı. 

Öğretmenlerin fikir alışverişinde bulundukları güvenli olduğunu tahmin ettiğimiz forumlardan yaptığımız araştırmalara göre, gözlemcilik görevi yapanlara 2016 yılında 135-140 TL ücret ödenmişti.

2017 YGS de gözlemcilik (yöre dışı)  görevi için 145 TL ödendiği şeklinde bilgi aldık. LYS sınavlarında da aynı ücret ödenecek

Sınav Gözlemcilik görevine başvuru yapacaklardan görev verileceklere şimdiden başarılar dileriz.

Paylaş: