Yazılı Sınavlar İçin Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Melek Özçelik
Yazılı Sınavlar İçin Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Yazılı Sınavlarda Başarılı Olmak

Okul ortalamasında önemli bir yeri olan yazılı sınavlar öğrencilerin ilerleyen zamanlardaki not ortalamalarını etkileyen önemli faktörlerdendir. Özellikle bu durum lise ve ortaokul öğrencileri için oldukça önemlidir. Okul başarı puanına da etkisi olan yazılı sınavlarda başarılı olmak için disiplinli bir çalışma gerekmektedir. Gerek lise gerekse ortaokul öğrencilerinin yazılı sınavlarda başarılı olması için son gün çalışarak değil, disiplinli ve düzenli bir çalışma sistemi gerekmektedir.

Belli bir konu üzerinde çalışırken o konu ile ilgili gün boyunca saatlerce çalışmak konuyu özümsemek için yeterli değildir. Yazılı soruları en iyi şekilde çözebilmek için konuları günlere bölünerek çalışmak konunun akılda kalıcılığını arttıracaktır. Bununla birlikte, her öğrenim durumuna uygun bir çalışma programı hazırlanması da çalışma disiplini sağlayacaktır. Üniversite öğrenimi için oldukça önemli bir yeri olan lise ve ortaokul not ortalamasını yüksek tutmak, iyi bir üniversitenin kapılarını aralanmasında öğrencilere destek olacaktır.

Yazılı Sınavlar İçin Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Lise ve ortaokul öğrencilerinin yazılı sınavlarda başarıyı yakalaması için etkili bir çalışma sistemi oluşturmaları gerekmektedir. Bu öğrencilerin yazılı soruları başarı ile cevaplayabilmesi için sadece çok çalışmak yeterli değil aynı zamanda etkili ve etkin bir çalışma da gerekmektedir. Böyle bir çalışma sistemi oluşturmak için öğrencilerin uygulaması gerekenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

-Etkili Ders Dinlemek: Lise ve ortaokul yazılı sınavlarına verimli bir şekilde çalışmanın temeli, dersi iyi bir şekilde dinlemekten geçmektedir. Etkili bir ders dinlemesi için, öncelikle o derse konsantre olmak gerekmektedir. Zihninizi bu derse hazırlamalısınız. Dersin niteliğine göre önemli bilgileri not almak ve altını çizmek, ders esnasında zihnin dağılmasını engeller. Ayrıca lise veya ortaokul branş öğretmenini dikkatli dinlemek, sınıfın en önlerinde oturmak da dersi anlamanızı kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte, derse gelmeden önce derste işlenecek konuyu gözden geçirmek de konu ile ilgili ön bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

-Etkili Çalışma Programı Yapmak: Lise ve ortaokul yazılı sınavlarına etkili ve etkin bir şekilde çalışmanın bir diğer önemli hususu ise çalışma programından geçmektedir. Amaçlarınıza en uygun çalışma planını hazırlamanız başarı için önemlidir. Ders bitiminden sonra yapılacak bu programla yazılı soruları en iyi şekilde cevaplamak mümkündür. Etkili bir program için öncelikle dersten sonra kaç saat çalışılacağının belirlenmesi gerekmektedir. Yazılı soruları yapabilmek için her gün aynı saatlerde çalışmak, çalışma saatleri konusunda belli bir disiplin oluşturulmasını sağlayacaktır.

Ayrıca yatmadan önce ertesi gün işlenecek konularla ilgili tekrar yapmak da konunun kalıcılığını arttıracaktır. Bununla birlikte, yazılı soruları cevaplamada başarının anahtarı tekrardan geçmektedir. Her gün tekrar etmek konunun kalıcı olmasını sağlayacaktır. Çalışma programında günlük tekrara yer verebileceğiniz gibi haftalık ve aylık tekrara da yer verilebilir. Konu tekrarı yaparken sesli ve yazarak tekrar etmek, konunun kalıcılığını arttıracaktır. Lise ve ortaokul öğrencilerinin ders çalışma programı yaparken her 45 dakika sonunda 15 dakika ara vermesi de etkili bir çalışma için gereklidir.

Ara vermeden çalışmak, zamanla konsantrasyon kaybına sebep olacaktır.  Ayrıca dinlenirken dinlendirici müzikler dinlemek de pozitif olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca lise ve ortaokul yazılı sınavlarına en iyi şekilde hazırlanmak için günde en az 3 saat çalışılması gerekmektedir. Çalışma programı hazırlarken kişiye özel, lise ve ortaokul öğrencilerinin kendisine de vakit ayırabileceği bir program hazırlaması oldukça önemlidir. Ders çalışma ortamınız ise sessiz, sakin olmalı, dikkat dağıtıcı şekilde düzenlenmemelidir.

-Soru Çözmek: Lise ve ortaokul yazılı sınavlara hazırlık için bol bol soru çözmek, konunun iyi anlaşılıp anlaşılmadığını test etmeniz için iyi bir fırsattır. Böylece, hem kendinizi sınayabilir hem de eksiklerini tespit edebilirsiniz.  Ayrıca sınavda sorulan yazılı soruları cevaplayabilmek için ne kadar çok soru çözülürse konunun kalıcılığı o oranda artacaktır. Soru çözerken birçok kaynaktan yararlanmak da konulara farklı bir açıdan bakabilmenizi sağlayacaktır. Lise ve ortaokul öğrencilerinin her konuya özel soru çözmesi, konunun öğrenilmesini ve bilginin sorgulanarak yorumlanmasını sağlayacaktır. Böylece, öğrenme kolaylaşacaktır.  Lise ve ortaokul öğrencileri programa bağlı kalıp, sınav haftası soru çözme sıklığını arttırabilirler. Bu şekilde öğrenciler sınava son hazırlıklarını yapabilirler.

Öğrencilerin lise ve ortaokul yazılı sınavlarında başarıyı yakalayabilmesi için bu şekilde çalışma disiplini oluşturmak, öğrencilerin amacına en iyi şekilde ulaşabilmesini sağlayacaktır. Etkili ve etkin bir çalışma programı hazırlamak ve bu programa en iyi şekilde uymak sınavlarda başarıyı beraberinde getirecektir.