'Yedi Günde Problemler' Kitabının 2018 MSÜ Sınav Başarısı!

Melek Ozcelik

' Yedi Günde Problemler ' Kitabının 2018 MSÜ (Milli Savunma üniversitesi) Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavındaki Başarısı Konuşuluyor!

Sosyal medyada MSÜ sınavından sonra bir çok sınavda olduğu gibi çıkan soruların, değişik kaynaklardaki sorulara benzerliği, her sınavda olduğu gibi şimdiden konuşulmaya başlandı.Bunlardan biri de ' Yedi Günde Problemler ' kitabı.

Geçtiğimiz günlerde ÖSYM'nin 2018 yılının ilk üniversite sınavı olan MSÜ sınavındaki soruların benzerinin yer aldığı ' Yedi Günde Problemler ' kitabının yazarlarından Ömer BOZ ,şu açıklamayı yaptı:'YÖK, 2018 yılında ilk kez yapılacak olan YKS'nin ilk oturumu TYT'de soruların önceki yıllarda yapılan YGS sorularından çok farklı olacağını şu şekilde açıkladı;'TYT, yıllardır eleştirilen ezbere dayalı sınav sisteminden muhakemeye ve bilgiyi kullanmaya dayalı sınav sistemine geçiştir. TYT, Türkçe ve matematik derslerinde sadece adayların bilgilerini değil sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen yeterlilikleri, yani bilgi ile ilişkili beceri ve yetkinlikleri de kapsar . Dil ve matematik, bütün bilim alanlarının ortak ifade aracı. Bundan dolayı bu iki dili kullanarak TYT ’de adayların sözel ve sayısal yeterliliklerini ölçmek istiyoruz. Türkçe Testinde; sözel alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer sosyal bilimler dersleriyle de ilişkili olarak Türkçe’yi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecek. Temel Matematik Testinde; sayısal alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer fen bilimleri dersleriyle de ilişkili olarak temel matematik ve bilim kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecek. Özetle, bilgiyi ezberlemeye dayalı bir çerçeveden uzaklaşıp ölçmede muhakeme, anlama ve çıkarımda bulunma evresine geçmek istiyoruz.'

Biz de bunun üzerine ekipte yer alan matematik öğretmenleri olarak problemlerin her yıl çok sayıda sorulması nedeniyle bu kitap için aylarca yoğun ve titiz bir çalışma sergiledik.Dolaysıyla sorularımız, ÖSYM'nin yeni sistem soruları ile uyumlu oldu.Daha doğrusu,bu nedenle,MSÜ sorularının  bizim kitabımızdaki soruların kopyasıymış gibi bir algı oluştu.

Yedi günde problemler kitabımızı hazırlarken YÖK'ün yukarıdaki açıklamalara birebir uymasına azami gayreti gösterdik.

Aslında piyasada yeni üniversite sınav sistemine uyumlu hazırlanan kitaplara bakarsanız onların da benzer sorularının olduğu rahatlıkla göreceksiniz.

Bizim kitabın öne çıkma nedeni sınavlarda problem sorularının çok sayıda olmasından dolayı...

Bu nedenle kitabımızın bu başarısını övünçle karşılıyoruz.Ve bu daha başka konularda sınavlara uyumlu kaynak hazırlamak için bize ışık tutacak.

Yeri gelmişken hemen hatırlatalım;problem konusunda eksiği olan 2018 TYT sınavına girecek öğrenciler mutlaka bir şekilde problemler konusunu çalışarak bol bol soru çözsünler.

Biliyorsunuz önceki yıllarda KPSS'de sorulmuş tarih sorularının bir tarih öğretmenine ait olan sınava hazırlık kitapdaki sorulara benzerliği nedeniyle ilgili öğretmeni oldukça zor durumda bırakmış ve konuyla ilgili öğretmen çok detaylı açıklama yapma gereği duymuştu.O günlerde basında oldukça dikkat çekmişti bu durum..Biz de bu nedenle bir açıklama yapma gereği duyduk.'

2018 MSÜ ÇIKMIŞ SORULARIN BENZERLERİ 

ÖSYM, 2018 MSÜ sorularının sadece %10 unu yayınladı.Yayınlanan soruların 4 tanesi matematik sorusu.Bunlar 1.,18.26.ve 36.sorular.

Kurallar gereği yayınlanmayan soruların orjinalini yayınlayamıyoruz.

www.yedigundematematik.com