YKS İkinci Oturumdaki Testlerin İçeriği ve Soru Sayıları

Melek Özçelik

İlk kez 2018 yılında yapılacak olan YKS ile ilgili merak edilen bir çok hususa YOK cevap verdi.

YKS İkinci oturumda Matematik,Fen Bilimleri,Sosyal Bilimler ve Yabancı Dil testlerinden kaç soru sorulacak? Sınav süresi kaç dakika? Soru başına ne kadar süre ayrılacak? gibi sorular cevabını bulmuş oldu.

YKS sınavları 23-24 Haziran 2017 tarihlerinde yapılacak.Yükseköğretim Kurulunun yayınladığı YKS ile ilgili sorular-cevaplar'a göre;

Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1,Sosyal Bilimler-2,Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin her birinden 40'ar soru sorulacak.YKS'de Yabancı dilden 80 soru sorulacak.

YKS İkinci Oturumdaki Testlerin İçeriği ve Soru Sayıları

Tabloda da görüldüğü gibi puan türlerine göre derslerin soru dağılımı şöyle:

Türk Dili ve Edebiyatından 24,Tarih-1'den 10,Coğrafya-1 den 6 soru,

Tarih-2'den 11,Coğrafya-2'den 11,Felsefe Grubu'ndan 12 ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden,

Fizik'den 14,Kimya ve Biyoloji'den 13'er soru sorulacak 

Matematikten 40,

3.oturum olan yabancı dilden 80 soru sorulacak.

Sınav süresi 180 dk (3 saat) olacak.Ancak henüz sınavın saat kaçta başlayacağı belli değil. Sınavın başlama saati YKS kılavuzunda belli olacak.Geçen yıllardaki 15 dk kuralı YKS'de uygulanmayacak.

Öğrenciler verilen 3 saatlik süreyi isterseler iki test için isterseler hepsi için kullanabilecekler.

Eğer bir öğrenci YKS'nin ikinci oturumunda iki test çözerse soru başına 2,25 dk,üç test çözerse 1,5 dk ve testlerin dördünü de çözerse soru başına 1,125 dk kullanabilecek.

Aday, yerleşmeyi hedeflediği programın puan türünü dikkate alarak, ilgili testlerdeki soruları cevaplandırabilir. 

 

 TYT-YKS İLE İLGİLİ DİĞER HUSUSLAR

*TYT'de Türkçe 40,Temel matematik 40 soru sorulacak.Sınav süresi 90 dk olacak.TYT önceki yıllarda yapılan YGS'den bir çok yönüyle farklı olacak.Mesela bu yıl ilk sınavda sadece TYT-Puanı hesaplanacak.
*Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP)'nın katkı oranında ve hesaplanma şeklinde bir değişiklik olmayacaktır.
*Tıp, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık, Öğretmenlik Programlarına yerleştirme için başarı sıralaması şartı devam edecek.
*Meslek Yüksekokullarında bir program tercih edebilmek için gerekli şart ve gerekli baraj puanı 150.
*Lisans programlarını tercih edebilmek için TYT'den en az 150 puan almak koşuluyla, adayın TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekmektedir.
*Lisans programlarına yerleştirme için TYT Puanı ile Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil Puanlarının, yerleştirme puanı hesaplanırken yerleştirme puanına katkısı şu şekilde olacak:
TYT'nin katkısı % 40; Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil alanlarındaki testlerden elde edilecek puanların katkısı % 60'tır.
*Yükseköğretim Kurumları Sınavının tarihi MEB'in eğitim-öğretim takviminde okulların kapanış tarihi dikkate alınarak belirlenmiştir. Sınav, 23-24 Haziran 2017 tarihlerinde yapılacaktır.

Lisans programlarını tercih edebilmek için gerekli baraj puanı şu şekilde hesaplanacak:

Sözel Puan: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal

Bilimler-1 Testi (%50) + Sosyal Bilimler-2 Testi (%50)) %60]

Sayısal Puan: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Matematik Testi (%50) + Fen Bilimleri Testi (%50)) %60]

Eşit Ağırlık Puanı: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler-1 Testi (%50) + Matematik Testi (%50)) %60]

Dil Puanı: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Yabancı Dil Testi %60]

YÖK 4 ocak 2018 tarihinde dört yeni soru-cevap yayınladı.Bunlar derslerin puan türüne göre ağırlıklarını gösteren tablolar.

36. TYT’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin ağırlıkları ne olacaktır?

TYT’de her bir test, daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olacaktır. Dolayısıyla TYT sınavında, Türkçe testinin ağırlığı %33, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %17, Temel Matematik testinin ağırlığı %33, Fen Bilimleri testinin ağırlığı ise %17’dir.

37.Sözel puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarının birinci oturumda (TYT) ve ikinci oturumda (AYT) yer alan testlerin ağırlıkları ve katkısı ne olacaktır?

Sözel puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarında daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak, TYT’de Türkçe testinin ağırlığı %13, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %7, Temel Matematik testinin ağırlığı %13 ve Fen Bilimleri testinin ağırlığı %7 olmak üzere TYT’nin yerleştirme puanına katkısı % 40;
AYT’de aynı şekilde soru sayıları ile ilişkili olarak Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinin ağırlığı %30, Sosyal Bilimler-2 testinin ağırlığı %30 olmak üzere AYT’nin yerleştirme puanına katkısı %60’dır. Testlerin ayrıntılı olarak ağırlıkları tabloda gösterilmiştir.

38.Sayısal puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarının, TYT’de ve AYT’de testlerin ağırlıkları ve katkısı ne olacaktır?

Sayısal puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarında daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak, TYT’de Türkçe testinin ağırlığı %13, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %7, Temel Matematik testinin ağırlığı %13 ve Fen Bilimleri testinin ağırlığı %7 olmak üzere TYT’nin yerleştirme puanına katkısı % 40;
AYT’de ise aynı şekilde soru sayıları ile ilişkili olarak Matematik testinin ağırlığı %30, Fizik, Kimya ve Biyoloji testlerinin ağırlığı %10 olmak üzere, AYT’nin yerleştirme puanına katkısı %60’dır. Testlerin ayrıntılı olarak ağırlıkları tabloda gösterilmiştir.

39.Eşit Ağırlık puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarının, TYT’de ve AYT’de testlerin ağırlıkları ve katkısı ne olacaktır?

Eşit Ağırlık puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarında daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak, TYT’de Türkçe testinin ağırlığı %13, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %7, Temel Matematik testinin ağırlığı %13 ve Fen Bilimleri testinin ağırlığı %7 olmak üzere TYT’nin yerleştirme puanına katkısı % 40;AYT’de ise aynı şekilde soru sayıları ile ilişkili olarak Matematik testinin ağırlığı %30, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinin ağırlığı %30 olmak üzere AYT’nin yerleştirme puanına katkısı %60’dır. Testlerin ayrıntılı olarak ağırlıkları tabloda gösterilmiştir.

40.Dil puanı ile yerleşilebilen lisans programlarının, TYT’de ve AYT’de testlerin ağırlıkları ve katkısı ne olacaktır?

Dil puanı ile yerleşilebilen lisans programlarında daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak, TYT’de Türkçe testinin ağırlığı %13, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %7, Temel Matematik testinin ağırlığı %13 ve Fen Bilimleri testinin ağırlığı %7 olmak üzere TYT’nin yerleştirme puanına katkısı % 40;
Yabancı Dil oturumunda ise aynı şekilde soru sayıları ile ilişkili olarak Yabancı Dil testinin ağırlığı %60, Yabancı Dil testinin yerleştirme puanına katkısı %60’dır. Testlerin ayrıntılı olarak ağırlıkları tabloda gösterilmiştir.


2018 YKS-TYT İLE İLGİLİ TÜM AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ!