2018 AYT Matematik Soruları ve Çözümleri

Melek Özçelik

2018 AYT Matematik Soruları ve Ayrıntılı Çözümleri-Cevapları

İlk kez 2018 yılında YKS (TYT- AYT) sınavları yapıldığı için 2019 yılında YKS sınavına girecek öğrencilerin 2018 yılında yapılan YTY-AYT sorularını mutlaka çözmeleri gerekir.Sadece çözmeleri yeterli değil.Soru tarzlarını iyi tahlil etmeleri gerekir.

Bildiğiniz gibi geçen yıl yapılan TYT soruları daha önceki yıllarda yapılan üniversite sınavlarının 1.basamağı YGS'den soruların tarzı itibariyle bayağı farklıydı.Ancak AYT önceki yıllarda yapılan LYS tarzındaydı.Sadece bir çok derste öğretim programı yenilendiği için konuların sayısı azaldı.

Özellikle 2019 AYT de 2018'e göre matematik konularında ciddi bir değişiklik var.Matematik konuları bir kaç yıldır kademeleri olarak bayağı azaltıldı.Bu yılın başında MEB 2019 TYT-AYT konularını tüm derslere göre tek tek yayınladı.

Mesela geçen yıl AYT'de matematikten soru çıkan şu konular bu yıl konular arasında yok:Vektörler(37-38.sorular),n.mertebeden türev(20.soru),Kısmi integrasyon yöntemi ile türev alma(24.soru),Konikler(36.soru),Uzay(40.soru)

2018 AYT de 40 matematik sorusu soruldu.Eğer trigonometri sorularını saymazsak, 11 tanesi geometri sorusu.

TYT matematik soruları temel matematik bilgilerin pratik uygulanması ile ilgiliyken AYT matematik soruları daha akademik,detaylı bilgi düzeyini ölçmeye yönelik oluyor.Aslında konuların özünü zamanında derinlemesine öğrenen öğrenci AYT matematikten çok rahat ihtiyacı olan neti çıkarabilir.Ama kesinlikle konular yüzeysel değil ayrıntılarıyla beraber çok iyi anlaşılmalı.Buna ilaveten bol bol soru çözümü şart tabi.

2018 AYT Matematik Konu Dağılımı:

Matematik öğretmeni Namık KARAYANIK Hocamıza ait 2018 AYT Matematik Soruları ve Ayrıntılı Çözümleri sırayla yayınlıyoruz.

2018 AYT Matematik Soruları ve Ayrıntılı Çözümleri-Cevapları

2018 TYT-AYT Matematik Sorularıyla İlgili Öğretmenlerimizin Görüşleri

Ömer BOZ(Matematik Öğretmeni):“ÖSYM 2018 TYT sınavının matematik bölümünde, alışılmışın dışında soru tipleri ile 3 milyona yakın öğrencinin karşısına ÇIKTI!

Aslında son birkaç yıldır özellikle problem sorularında , daha çok güncel hayat ile ilişkili muhakeme
soruları sorarak sınavın formatının değişeceğinin sinyallerini vermişti.

Sayılar ,rasyonel sayılar,üslü sayılar,köklü sayılar,basit eşitsizlik,mutlak değer,bölme ,permütasyon
olasılık,fonksiyon, çarpanlara ayırma ,veri,küme ,problem,polinom,ve geometri sorularında
problemsel bir dil kullanıp ,öğrencilerin güncel hayatta karşılaşabilecekleri durumlarla ilgili soruları
ilişkilendirip,mantıksal akıl yürütme ve sayısal mantık soruları sormuştur.
Öğrencinin 2018 TYT matematik sorularında başarılı olması için :
-Matematiksel işlem becerisinin kuvvetli olması
-Soru tarzları ve soru tiplerini ezbere dayalı öğrenmemesi
-Muhakeme gücünün yüksek olması
-Daha önce karşılaşmadığı sorulara ön yargılı davranmaması
-Sayısal mantık ve akıl yürütme becerisini kazanmış olması gerekiyor…”

Ali SANCI(Matematik Öğretmeni):Matematik soruları,alan bilgisiyle beraber hem hızlı okuyarak, hem anlama ve hem de muhakeme etme yeteneğini ölçmeye yönelik olmuş.Aslında ÖSYM soruların bu şekilde olacağını, yaptığı açıklama ile vurgulamıştı.

Soruların önceki yıllardan çok farklı tarzda olduğu net olarak söyleyebilirim.Konuyu bilip sadece işlem yaparak sonuç bulma devri bitmiş oldu böylece. TYT’de konuyu bilip üzerine yorum katabilmektir artık yeni sistem.

En kolay rasyonel sayı sorusunu hile hikayeye dönüştürerek, mutlak değeri hava durumunu hikaye ederek sormuşlar.Örneğin rasyonel sayılarla ilgili 2018 TYT’de sorulan soldaki soru, 2017 YGS de sorulan sağdaki rasyonel sayı sorusundan daha kolay.Farkı 2018’de yorumlayıp bilgiyi kullanma sorulmuş.İşlem kalabalığı falan yok.Bu iki soru eski ile yeni arasındaki farkı gözler önüne sermeye yetiyor.

Hem ders kitaplarında, hem de sınava hazırlık kitaplarında pek yer verilmeyen türde sorular olduğu için öğrencilerin zaman sorunu yaşamasına neden oldu.Gerçekten matematik yeteneği olan öğrencinin yapabileceği ve ezbere dayalı öğrenen öğrencileri yarı yolda bırakacak türden sorular.

Bir kaç soruda formüllerin verilmiş olması matematikte ezber devrinin kapandığının en güzel ispatı.2018 YKS, artık matematikten başarılı olmak için çok soru yerine konunun mantığını kavramanın zamanı geldiğini de gösteriyor bize.

Geometri soruları matematiğin diğer konularıyla içli dışlıydı;vektörlü olasılık sorusu gibi.Geometri soruları içinde hikaye barındırıyor.Neredeyse önceki yıllardaki gibi klasik geometri sorusu yok denecek kadar azdı.

Okuldaki matematik not ortalamaları ile bu sınavdaki matematik netleri ters orantılı olacağa benziyor….

Sınava bu tarz sorularla hazırlanan öğrenciler diğer öğrencilere göre daha şanslılardı.

Ve şu net olarak ortaya çıktı:Biz matematik öğretmenleri dersleri işlerken soru tarzlarımızı mutlaka yenilemeliyiz ve bunu da öğrencilere bunu çok iyi izah etmeliyiz.Öğrenciler ise eskiden gelen alışkanlıklarını bir tarafa bırakıp, gerçekten matematik öğrenmeye niyetlenmeleri gerekir.Notumu alayım da, yarın sınava hazırlanırım diyen öğrenciler daha işin başında kaybetmiş olurlar.

Şunu da ilave etmeden geçmeyeceğim;Mevcut YKS (TYT-AYT) sınavına hazırlık kaynakları kendileri gözden geçirmeleri gerekir.2019 YKS sınavına hazırlanacak öğrencilerin kaynak seçimine çok çok önem vermelerini öneriyorum.

Ayrıca MEB ders kitapları da yeni YKS sistemine uyumlu hazırlanmalı,ama nerede…

Özetle;sorular çok çok zor değil ancak alışık olunmayan tarzda olduğu için öğrencileri zorladı..

Ümit SÖNMEZ (Matematik Öğretmeni):
“TYT sınavının önceki yılllardaki ismi YGS olan sınavdan biraz farklı geldiğini söylemek mümkün.İşlem becerisini biraz daha alt seviyeye muhakemeyi üst seviyeye çıkarmışlar. Ezberci sistemden ne  kadar uzaklaştıkları ortada. Problem sorularında yeni nesil problemlere devam edilmiş hatta daha az işlem yapmaları istenmiş öğrencilerden. İlk 5-10 soru öğrencilere can simidi olmuş. Daha sonra sorular kalitesini artırmış. Geometri AYT kadar zor olmamış fakat öğrencilerden güncel hayat ile ilişki kurmaları istenmiş.geometri çalışan öğrenciler mutlaka yeni nesil geometri çözmeliler. Bu sınav TYT ye hazırlanan bir öğrencinin matematik ve geometride formül ve ezberden ne kadar uzak durması gerektiğinin bir kanıtı olmuş.
AYT  sınavı ise gerçekten seçici bir sınav olmuş. Konu dağılımına baktığımız zaman trigonometri(3) türev (4) İntegral (4) diğerlerini eşit dağıtmaya çalışmışlar. Önceki yıllarda integral soruları daha fazla işlem gerektiren sorular olurdu. Bu sene konunun özünü bilen birisinin yapabileceği sorular olmuş. Aslında tüm sorularda sadece konunun özünü bilen yorum yapabilen öğrencilerin soruları çözdüğünü görüyoruz. Mat 2 dediğimiz kısımdan bile ezber- formül çıkartılmış. AYT geometri ye gelecek olursak tamamen seçici olmuş. Geometri bilen öğrencinin değil iyi bilen öğrencinin çözeceği şekilde hazırlanmış. Çok fazla sayıda yeni nesil geometri çözen Kişiler başarılı olmuştur diye düşünüyorum. Son söz olarak artık işlem kalabalığı sorulardan uzak mantık ve muhakeme sorularına yakın duralım…”

2019 YKS (TYT-AYT ) Sınavında Hepinize Başarılar Diliyoruz!