2018 Yılı Liseye Geçiş Sınavında Açık Uçlu Soru Sorulacak Mı?

Melek Özçelik

TEOG sisteminin kaldırılmasından bu yana haftalardır merak edilen 8.sınıfların liselere yerleştirileceği sistem açıklandı.

Şimdi de bu sistemin ayrıntılarından merak edilen diğer bir hususta sınavda açık uçlu sorunun sorulup sorulmayacağı.Yapılan açıklamayla bu da netleşmiş oldu.

Daha önceki haftalarda yeni TEOG sisteminde soruların açık uçlu olacağı konuşulmuştu.Başbakan açık uçlu sorular sorulacak demişti.Öğretmenler açık uçlu deneme sınavları hazırlamaya başlamışlardı bile ancak yapılan açıklamada hiç de öyle olmadığı açıklık kazandı.Hatta Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü '8. sınıflar merkezî ortak sınavlarında uygulanacak açık uçlu sorular' şeklinde bir haber bile paylaşmıştı ancak sonradan bu içerik kaldırıldı.Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG'un ardından liselere geçişteki yeni sistemin detaylarını açıkladı. Bakan Yılmaz, 'Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi'ni getirdik. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek' dedi. Proje okullar için tek sınav yapılacağını söyleyen Bakan Yılmaz, 'İsteğe bağlı bir sınav. Soruları biz hazırlıyoruz. Hepsi bulunduğu illerde yapılacak. Merkezi bir sınav, yerelde yapılacak, bütün sorular bakanlığımızca hazırlanacak. Bu sınavı haziran ayının ilk hafta sonu yapacağız' diye konuştu.

2018 Yılı Liselere Yerleştirme Sınavında Açık Uçlu Soru Sorulacak Mı?

Yeni sistemle ilgili temel hususlar şunlar:

1- Adrese dayalı lise yerleştirmesi yapılacak. 
2- Öğrenci 5 tercih yapacak. (%90 öğrenciyi ilgilendiriyor) 
3- Kalan %10 nitelikli okullara(Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Proje okulları vs. ) sınava girecek. Okul listeleri mayıs ayında açıklanacak. 
4- 8. Sınıf öğrencilerinden isteyenler sınava girecek. Sınav isteğe bağlı. 
5- Sınav merkezi bir sınav olacak. Haziran ayının ilk hafta sonu yapılacak. Tek sınav olacak. Çoktan seçmeli. 60 soru. 90 dakika. 
6- Sınava girenler de 5 tercih yapacak. 
7- Sınava giren girmeyen aynı anda merkezi olarak yerleştirilecek.
8- Sınav sözel ve sayısal olacak 
9- Sorular test olacak açık uçlu soru yok.Örnek sorular önümüzdeki günlerde yayınlanacak.
10- Sonuçlar haziran sonu açıklanacak 
11-Soru dağılımı 6/7/8. Sınıf ama 8 ağırlıklı sınav olacak.

ÖRNEK SORU YAYINLANACAK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi yerine liselere geçişte uygulanacak yeni modele ilişkin, 'Örnek sorularımızı yayınlayacağız. 8'inci sınıf ağırlıkta olmak üzere, 6, 7 ve 8'inci sınıftaki ders kitaplarımız, müfredatımız ve kazanımlarımız çerçevesinde, hepsini öğrencilerimize soracağız. Biz 6, 7 ve 8'de hangi müfredatla öğrencilerimize ne vermek istiyorsak hepsini bir şekilde ölçeceğiz.' dedi.

Yılmaz, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasının ardından liselere geçişte uygulanacak yeni model ile öğretmen atamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu, editör ve muhabirlerin sorularını yanıtladı.

Bakanlığın 2018 Haziran ayında yapacağı merkezi sınavdaki soruların ders dağılımlarına ilişkin bir soru üzerine Bakan Yılmaz, 'Örnek sorularımızı yayınlayacağız. 8'inci sınıf ağırlıkta olmak üzere, 6, 7 ve 8'inci sınıftaki ders kitaplarımız, müfredatımız ve kazanımlarımız çerçevesinde, hepsini öğrencilerimize soracağız. Biz 6, 7 ve 8'de hangi müfredatla öğrencilerimize ne vermek istiyorsak hepsini bir şekilde ölçeceğiz' dedi.

YEDİ DERSTEN SORU SORULACAK

Öte yandan, Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, haziranda yapılacak sınav, Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Fen Bilgisi ve Yabancı Dil sorularından oluşacak.

Bütün ayrıntılar kılavuzla netleşmiş olacak.