Görme Engelli LYS Birincisi'nden Altın Öğütler

Melek Özçelik

LYS'de TM-1, TM-2, TM-3, TS-1 ve TS-2 puan türlerinde Türkiye birincisi olan Konya'da yaşayan görme engelli Fulya Akkaya'dan öğrencilere altın öğütler verdi.

Konyalı görme engelli üniversite adayı Fulya Akkaya, Lisansüstü Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2 puan türlerinde Türkiye birincisi oldu.

Meram Anadolu Lisesinden Akkaya, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan 2017 LYS'nin sonuçlarının açıklanmasıyla sevinç yaşadı.TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2 puan türlerinde Türkiye birincisi olan Akkaya, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda da (YGS) Türkiye 14'üncüsü olmuştu.

Sonuçların açıklanmasıyla yakın çevresinden kutlama mesajları almaya başlayan Akkaya'yı, Konya Valisi Yakup Canbolat da makamında ağırlayarak başarısından dolayı kutladı.

Ailesiyle geldiği Valilik makamında açıklama yapan Akkaya, başarının yolunun düzenli çalışmaktan geçtiğini söyledi.

'EMEĞİMİN KARŞILIĞINI ALDIĞIM İÇİN MUTLUYUM'

Emeğinin karşılığını aldığı için mutlu olduğunu dile getiren Akkaya, 'Bu, son bir yılda kazanılmış bir başarı değil. 12 yıl boyunca düzenli çalıştım. Kendine inanmak, özgüven sahibi olmak çok önemli. Kendi potansiyelimi keşfettim, hepsi bu kadar. Zaten başarı da bunlardan sonra geliyor.' ifadelerini kullandı.

Akkaya, kendisinden sonra bu sınava hazırlanacak adaylara bol bol kitap okumalarını tavsiye ederek 'Kaçıncı sınıfta olurlarsa olsunlar, şimdiden çalışmaya başlasınlar. Çok düzenli çalışsınlar, kendilerine güvensinler, istedikleri her şeyi başarırlar.' diye konuştu.

Sınava hazırlık süresince ailesinden büyük destek gördüğünü dile getiren Akkaya, anne ve babası ile arkadaşlarına teşekkür etti.

Akkaya, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okumayı hedeflediğini belirtti.

BİLGİSAYAR HEDİYESİ

Görme engelli adayı tebrik eden Vali Canbolat da Akkaya'nın başarısının kendilerini çok mutlu ettiğini bildirdi.

Akkaya'ya başarısının hayat boyu sürmesi temennisinde bulunan Canbolat, 'Milli Eğitim Müdürlüğümüzü, okul müdürlüğümüzü, öğretmenlerimizi, size emek veren anne babanızı, kardeşlerinizi de tebrik ediyorum. Her başarı iyi bir aile modelinden çıkar. Dolayısıyla burada okulumuzun da anne babamızın da mutlaka büyük katkıları var.' diye konuştu.

Vali Canbolat, Fulya Akkaya'ya bilgisayar hediye etti.

Biz de bu öğrenciyi yürekten kutlarken,diğer öğrencilerin,önümüzdeki yıllarda sınava girecek öğrencilerin yukarıda altını çizdiğimiz öğütlere kulak vermelerini öneriyoruz!