Ortaokul 5,6 ve 7.Sınıf 1.Dönem 2.Yazılı Sınavları Başladı

Melek Özçelik


Ortaokul 5,6 ve 7.Sınıflarda 2015-2016 Yılı 2.Dönem 2.Yazılı Sınavları Başladı

TEOG kapsamında 2.dönem merkezi ortak sınavlar 8.sınıflar için 25-26 Kasım tarihlerinde yapılmıştı.Ortaokul 5.6.ve 7.sınıflar ise 2.yazılı sınavları ortak olmayıp her okul,her il birbirinden bağımsız yapıyor.

Aralık ayına girdiğimiz bu günlerde bu sınıflar için 2.Dönem 2.Yazılı sınavları başladı.Aralığın sonunda doğru 3.yazılı sınavlarda başlayacak.8.Sınıfta TEOG sınavı sonucuna göre iyi bir liseye yerleşebilmek için 5.6.ve 7.sınıf ağırlıklı yıl sonu ortalamalarının da oldukça etkisi var.Ağırlıklı yıl sonu ortalamaların yüksel olması için yazılıların notları da yüksek olmalı.

TEOG PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILACAK?

Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için 4; T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında; öğrencilerin; 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf AOSP’ı toplanacak, elde edilen toplam puan ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

Görüldüğü gibi teog puan hesabında Ortaokul 5.6.ve 7.sınıf ortalamaları önemli.

Öğrencilerin ortalamaları derslerin hepsinin yazılı ve performans puanları ile oluşmaktadır.Bu nedenle tüm yazılı sınavlara öğrencilerin çok çalışarak girmeleri gerekir.Yazılılardan iyi not alabilmenin yolu günlük ve planlı çalışma ile yeterli değil.Öğrencilerin yazılılardan önce daha önce sorulmuş soruların benzerini çözmeleri oldukça önemli.Bu nedenle öğrencilerin daha önceki yıllarda (müfredata uygun) sorulmuş yazılı sorularını çözmeleri işlerini oldukça kolaylaştıracaktır.

Özellikle 1.yazılı sınavlarda düşük not alan öğrencilerin 2.dönem 2.yazılı sorularının benzerine bol bol çalışmaları gerekir.Tüm okullarda,tüm sınıflarda derslerin müfredat programı aynı olduğu için yazılı sorularını hangi öğretmen hazırlarsa hazırlasın soracağı sorular aynı konulardan olacağı için birbirine benzemek zorunda.Bir çok derslerde aynı sorular sorulabilirken,matematik gibi sayısal derslerde sadece sayılar farklı olacaktır.Soru tarzlarında ciddi farkların olması düşünülemez.

Biz de bu kapsam da sitemizde güncel yazılı örneklerine yer vermeye çalışıyoruz.Ve 2.dönem 2.yazılılarda iyi not almak isteyen ortaokul 5.6.7 ve 8.sınıf öğrencilerine bu yazılı sorularını indirip çözmelerini şiddetle tavsiye diyoruz.

Tüm sınıflar için tüm derslerden yazılı soru örneklerini sıkı sık eklemeye çalışıyoruz:


YAZILI SORULARI ÖRNEĞİ İNDİRİN
 

5.SINIF 1.DÖNEM 2.YAZILI SORULARI

5.Sınıf Türkçe 1.Dönem 2.Yazılı Soruları
5.Sınıf Matematik 1.Dönem 2.Yazılı Soruları
5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Yazılı Soruları
5.Sınıf Sosyal Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı Soruları

5.Sınıf Tüm Dersler için YAZILI SORULARI 

6.SINIF 1.DÖNEM 2.YAZILI SORULARI

6.Sınıf Türkçe 1.Dönem 2.Yazılı Soruları
6.Sınıf Matematik 1.Dönem 2.Yazılı Soruları
6.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Yazılı Soruları
6.Sınıf Sosyal Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı Soruları

7.SINIF 1.DÖNEM 2.YAZILI SORULARI

7.Sınıf Türkçe 1.Dönem 2.Yazılı Soruları
7.Sınıf Matematik 1.Dönem 2.Yazılı Soruları
7.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Yazılı Soruları
7.Sınıf Sosyal Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı Soruları

8.SINIF 1.DÖNEM YAZILI SORULARI

TÜM SINIFLAR İÇİN DERS DERS YAZILI SORULARI ARŞİVİ (1000 lerce yazılı örneği burada...) 

BİR ORTAOKULA AİT YAZILI SINAVLAR TAKVİMİ

 

YAZILILARDA BAŞARI OLMANIN PÜF NOKTALARI

Bu konuda değişik kaynaklardaki makalelerden de alıntı yaparak bir kaç madde sıralamaya çalışalım.Daha farklı sitelerden de benzer yazılar bulup okumanızı öneriyoruz.

Aslında bu söyleyeceklerimiz tüm öğrenciler için geçerli bir bilgi:Yazılı sınavlarda başarılı olmak için öğrencilerin günlük çalışmaları gerekir.Özellikle Matematik,fen bilimleri derslerinden başarının en önemli anahtarı dersi iyi takip edip günlük çalışmak.Çalışılacak konular yazılı akşamına bırakılmamalı.Mutlaka bir gün öncesi sadece belli noktaların tekrarı yapılmalı.Ders esnasında öğretmenin çok üzerinde durduğu konulardan sorular geleceği unutulmamalı.Bu nedenle dersi iyi dinlerken öğretmenin üzerinde durduğu noktalar not edilmeli.Ufak bir tüyo:Yazılı sınavı yapacak öğretmenin daha önceki yıllarda sorduğu soruları temin etmeniz mümkünse bu soruları çözünüz.Çünkü genelde bir öğretmenin soru tarzı yıllara göre çok çok farklı değildir.Sorular genelde benzer olur.En azından hangi konulardan soru sorduğunu bu şekilde öğrenmiş olursunuz.Tabi müfredat değişiklikleri olduysa o ayrı.

Yazılı sınavın gecesi mutlaka uykunuzu tam alınız.Genelde öğrenciler yazılı sınava çalışmayı son akşama bırakıp gece çalışarak ertesi gün uykuyu tam almadan yazılıya girerler.Bu da beraberinde dikkat dağınıklığını getirir.Çok rastlamışsınızdır,o kadar çalıştım ama yapamadım.İşte en büyük neden;sınav akşamı geç saatlere kadar,daha önce çalışılmayan konuların bitirilmesi için geçirilen uykusuz saatler.Bu nedenle zamanında çalışıp yazılı akşamı iyi dinlenilmeli.

Yazılı sınav başladığında önce çok iyi bildiğiniz sorudan başlayın.Takıldığınız soruda çok zaman harcamayın.Eğer sınava hiç bilmediğiniz yada çok zorlandığınız bir sorudan başlarsanız bu kez panikle bildiğiniz sorular da yapamazsınız.“Anlamak, bir soruyu yapmanın yarısıdır.” derler,bu nedenle soruyu önce anlamaya çalışın.

Çoğu zaman soru kökü, doğru yanıtın hangisi olabileceği konusunda ip uçları da verebilir. Bir soruyu iyice anlamadan kesinlikle o soruyu çözmeye başlamayın.

Sorunun özü “değildir”, “yanlıştır”, “olamaz”,”yoktur” gibi olumsuz anlatımlar taşıyabilir. Zihniniz olumlu soru türlerine koşullandığı için sorudaki olumsuz anlatımı gözden kaçırabilirsiniz. Bu nedenle soru kökünün son cümlesinde ne istendiğine, altı çizili sözcüklere ve olumsuz anlatımlara çok dikkat edin.

Eğer yazılı sınavı çoktan seçmeli sorulardan oluşuyorsa,doğru yanıtı bulduğunuzu sanarak, diğer seçenekleri okumaktan vazgeçmeyin. Çünkü çeldiricilerin güçlü olduğu sorularda ilk bulduğunuz ve doğru gibi görülen yanıt, sizi yanıltabilir. Bazen bu yüzden yapabileceğiniz bir soruyu yanlış işaretleyebilirsiniz. Bu nedenle asla yanıtlarınızı aceleye getirerek vermeyin.

Sorulara ön yargılı yaklaşmayın. “Ben bu soruyu yapamam.” Ya da “Bu soru çok zor; üzerinde durmaya değmez.” gibi cesaretinizi kırıcı davranışlardan kaçının. Diğer yandan “Canım bu da sorulur mu? Ben bunu hemen yaparım.” diyerek soruları hafife de almayın. Her iki tavır da yanlıştır.(Çok öğrencime rastladım böyle;en basit soru yüzünden matematikten 100'ü kaçıran öğrencimi çok iyi hatırlıyorum.Kulakları çınlasın...)

Her dersin soru özelliklerinden yararlanmasını bilin. Matematik ve Fen Bilgisi sorularında bazen seçenekleri sağlayarak da doğruyu bulabilirsiniz. Zamanınız kalırsa atarak yanıtlamak yerine seçeneklerle sağlama yapmayı deneyebilirsiniz.

Başaracağınıza inanın. Eğer buna inanmazsanız başarılı olamazsınız. Çalışıyorsanız, kendinize güveniyorsanız, öğrenme gücünüzü biliyorsanız neden başarılı olmayacaksınız. Herkes harcadığı emeğin karşılığında mutlaka bir şeyler elde edecektir.

Yazılı sınavlar, bir kişilik testi değildir; sadece öğrendiğiniz ya da öğrenemediğiniz bilgileri ölçmeye yarar. Bu nedenle sınav sonuçlarını abartmayın. Sonuçlar ne olursa olsun onu doğal karşılamayı öğrenin.Bir dönemde onlarca girdiğiniz sınavlardan birinin iyi olması kadar kötü olması da doğaldır.Önemli olan öğrencinin gereken gayreti göstermesidir.Bir yazılıda çalıştığı halde kötü not alan bir öğrenci mutlaka bir gün çalıştığının karşılığını alacaktır.

Yazılı sınavlardan sonra sonra mutlaka bir öz eleştiri yapın. Yanlış cevapladığınız yazılı sorularını önemseyin.Yazılılarda asıl amacın sadece sizin eksikliklerinizi bulmak olmadığını bilin.Kişinin kendi yanlışını görmesi gelecekte daha büyük yanlışlar yapmasını önler.Bir de bu pencereden bakmalısınız sınavlara.

Bir soruyu seyrederek anlamanız daha zor olabilir. Aklınızı, gözünüzü ve kaleminizi birlikte kullanın. Böylece soruyu hem daha kolay anlayacak hem de daha kolay çözeceksiniz.

Başarıyı da başarısızlığı da abartmayın. Bir yazılıda başarılı olmak ya da diğer yazılıdan başarısız olmak hiçbir zaman hayattaki başarının ölçüsü olamaz. Önünüzde gireceğiniz daha pek çok sınavlar bulunduğunu unutmayın.1.yazılı dan düşük aldıysanız daha 2 ve 3.yazılılar var.Hatta ikinci dönemin yazılı sınavları var.Merak etmeyin sadece siz değil başkaları da düşük alıyor.Ama başarısız olduysanız nedenleri üzerinde kafa yorup sonraki sınavlarda aynı hataları yapmamaya çalışın.

Yani sınavlar bir yarışma değildir. Kimseyle yarışmayın. Ama kendinizi daha da geliştirerek her sınavda kendinizle yarışın. Sınav hazırlığını bir gerginlik ve stres haline getirmeyin; bunu olağan ve zevkle yaptığınız bir öğrenme süreci olarak görün. Kendinizi aştığınızda, attığınız her adım zaten sizi başarıya ulaştıracaktır.

Bu arada unutmadan bir hatırlatma da bulunalım.Bu yıl ilk kez,MEB 5-12.sınıfların her biri için her hafta her konudan kazanım kavrama testleri yayınlamaya başladı.MEB'in her hafta yayınladığı bu kazanım kavrama testlerini indirip çözmenizi şiddetle öneriyoruz.Çünkü bu testlerdeki sorular müfredat programlarına bire bir uygun.Ayrıca yapılacak sınavlarda bu testlerden soru gelme ihtimali o kadar yüksek ki...Bu testleri çözenler mutlaka karlı çıkacaklar.

Yazılı sınavlarda tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz...